ojciec z dziećmi uprawiają ogródek warzywny

Jak założyć ogródek warzywny – 4 rzeczy, o których musisz wiedzieć

Osoby zakładające ogródek warzywny, robią to z przynajmniej kilku powodów. Przeważnie myśli się o nim jako o miejscu, które już wkrótce będzie nas zaopatrywać w zdrowe i smaczne warzywa. Nie brakuje jednak również ogrodników, którzy myślą o takim przedsięwzięciu przede wszystkim po to, aby cieszyć się radością, jaką daje przebywanie na świeżym powietrzu. Bez względu na motywację, osobom marzącym o ogródku warzywnym, przyda się z pewnością kilka wskazówek.

Po pierwsze – znajdź dobre miejsce

Nie każde miejsce sprawdza się na tyle dobrze, aby uprawiać w nim warzywa. Ogródek powinien być usytuowany jak najdalej od ulicy, zwłaszcza jeśli jest ona dość ruchliwa. Warto szukać też takiego miejsca, które nie będzie narażone na silne podmuchy wiatru. Różne rośliny mają zróżnicowane upodobania odnoszące się do oświetlenia, często można jednak usłyszeć, że im miejsce jest bardziej nasłonecznione, tym lepiej. Mając to wszystko na uwadze, dobrze jest lokować ogródek warzywny z dala od krzewów i drzew. Niewielkie rośliny będą bez szans w walce o promienie słoneczne.

Po drugie – przeanalizuj stan gleby

Warzywa rosną pięknie nie tylko dlatego, że poświęca się im wiele uwagi. Duży wpływ na ich wygląd i jakość ma także stan samej gleby, na której się znajdują. Powinna być ona nie tylko żyzna, ale także przepuszczalna. Zdecydowana większość warzyw ceni też sobie jej lekko kwaśny odczyn. Nawet, jeśli gleba w naszym ogródku nie jest idealna, nie powinno to niszczyć naszych marzeń o pięknym ogrodzie. W takim przypadku dobrze jest jednak niwelować niedoskonałości choćby poprzez odpowiednie nawożenie.

Po trzecie – przygotuj stanowiska do uprawy warzyw

Nawet idealna gleba nie zda się na wiele, jeśli miejsce, w którym ma zagościć ogródek warzywny, nie zostanie starannie oczyszczone. W tym celu dobrze jest nie tylko usunąć gałęzie i kamienie, ale również pozostałości tych roślin, które wcześniej były uprawiane. Resztki roślinne wyjątkowo często generują problemy z organizmami chorobotwórczymi, a tym samym obniżają tak jakość, jak i walory wizualne naszych pierwszych warzyw.

Po czwarte – starannie zaplanuj uprawę warzyw

Gdy wszystko jest już gotowe, możemy przystąpić do… planowania. Pierwszym krokiem jest ustalenie, na jakich warzywach i ziołach najbardziej nam zależy, a kolejnym – takie rozplanowanie grządek, aby warzywa, które nie czują się najlepiej w swoim towarzystwie, nie miały ze sobą kontaktu. Warto zapoznać się z wytycznymi na ten temat, bo konflikty między warzywami mogą się przerodzić w prawdziwą wojnę w ogrodzie.

Inne ciekawe wpisy...