aktywność na świeżym powietrzu

Emerytura aktywnie – zajęcia sportowe dla osób starszych

Jako osoby pracujące większość swojego życia poświęcamy niczemu innemu jak właśnie  obowiązkom w pracy, czasem łapiemy się sami na tym, że w pracy spędzamy więcej czasu niż w domu. Co więcej dochodzi do tego stałe zmęczenie ponieważ przez codzienną rutynę i bieg często popadamy w stan beznadziejności gdzie na nic innego nie starcza nam czasu bowiem praca przejmuję kontrolę nad całym dniem.

Z tego względu tak często zaniedbujemy życie towarzyskie, swoje pasję, zainteresowania a nade wszystko aktywność fizyczną, która jest tak ważna! Jednak gdy nadchodzi długo oczekiwany  moment przejścia na emeryturę to gdy jest on bliski często jego przyjście spotyka się z lękiem bowiem wywołane jest to często błędnym myśleniem emerytów.  Czas emerytury nie musi być niczym smutnym i z pewnością nie jest „końcem” przeciwnie jest kolejnym nowym etapem w życiu, w którym warto poświęcić go sobie i swoim najbliższym zadbać o to na co wcześniej nie znalazło się czasu a przede wszystkim warto skupić się na swoim zdrowiu.

A jeśli mowa o zdrowiu to nie ma lepszego na to sposobu jak ruch, którego zwykle mieliśmy w przeciągu ubiegłych lat za mało, w końcu zatem jest na to czas aby móc potrenować.  Długie spacery to jedna z form najczęściej wybierana przez emerytów, którzy często ubogacają go w kijki trenując nic innego jak ostatnio bardzo popularny Nordic Walking. Stosując ten rodzaj aktywności emeryt ma możliwość trenować nie tylko same nogi, ręce ale i całe ciałom zaś kijki wykorzystywane podczas chodzenia odciążą stawy. Zanim jednak rozpocznie się przygodę z nimi warto zaczerpnąć podstawowej wiedzy na temat samej techniki poruszania się z kijkami aby w praktyce móc to wykonywać poprawnie a tym samym czerpać korzyści ze spacerowania w takiej formie.

Jeśli emeryt chce poprawić swoją sprawność ruchową oraz zadbać o swój spracowany kręgosłup to jednym z polecanych sposobów będą zajęcia z jogi, które przeznaczone są nie tyko dla młodych ale i dla starszych osób, dlatego jeśli dotychczas nie miało się z nimi do czynienia warto spróbować  i przekonać się jaką joga ma zbawczą moc dla organizmu. Pójście na jogę pierwszy raz sprawi, że jako emeryt pokochamy zajęcia, ponieważ sprawiają, że człowiek może się odprężyć, zrelaksować a co najważniejsze wyciszyć a to najbardziej cenione  i pożądane wartości przez seniorów. Nie ma podstaw do obaw nawet gdy kondycja seniorska nie jest w najlepszej formie bowiem ćwiczenia jogi nie wymagają ogromnego wysiłku i co więcej wybierając się na zajęcia dla seniorów będą one na pewno tak dostosowane aby każdy emeryt mógł im sprostać i cieszyć się z ich wykonywania. Co więcej pójście na nie pierwszy raz sprawia, że senior się od nich uzależnia i systematycznie uczęszcza na zajęcia.

Jednym z jeszcze innych powszechnych sportów jest CrossFit i choć raczej nie kojarzy się on z seniorami to jednak ku zaskoczeniu rodzaj tych aktywności staje się coraz bardziej powszechny wśród emerytów. Dbałość o ruch, sprawność oraz gibkość ciała jest ważna w każdym wieku a nade wszystko w wieku podeszłym bowiem człowiek ma wtedy największą zdolność do łamliwości kości co prowadzi do osteoporozy dlatego zanim do tego dojdzie każdy emeryt powinien choć spróbować wziąć udział w zajęciach CrossFitu, które są organizowane coraz częściej przez kluby fitness specjalnie z dedykacją dla emerytów. Dzięki temu senior ma możliwość poznać pozornie proste do wykonania ćwiczenia jak na przykład przysiad, podskok oraz wiele innych, które prowadzą do poprawy codziennej sprawności, ułatwiają poruszanie się dzięki wzmocnionej sile mięśni, a co więcej sprawiają że senior staje się dużo bardziej pogodniejszą oraz radośniejsza osobą co jest sprawką wydzielanych endorfin podczas wykonywanych treningów.

Przejście na emeryturę to nie tyko robienie na drutach i stałe siedzenie w kapciach w domu-przeciwnie to czas aktywnego wypoczywania przy jednoczesnym dbaniu o swoje zdrowie a nade wszystkim przy świetnej zabawie. Wymienione wyżej aktywności fizyczne to tylko nieliczne przykłady, które często są wybierane jako jedne z najbardziej ulubionych przez seniorów. Jednak jest znacznie więcej rodzajów sportów, które senior może wykonywać, wszystko tak naprawdę zależy od jego upodobań i zainteresowań.

Publikacja przygotowana we współpracy z firmą Optima MD – serwisem drukarek, kserokopiarek, laptopów i komputerów z Częstochowy.

Inne ciekawe wpisy...