przy pracy analiza druku jakości

Kilka sposobów na podreperowanie finansów firmy w 2022 roku

Nowy rok może być świetną okazją na podniesienie dobrze prosperującej firmy na jeszcze wyższy poziom. Pomoże w tym jednak nie tylko planowanie nowych inwestycji, ale również troska o to, aby firmowe nie cierpiały z powodu nieprzemyślanych decyzji. Jakie sposoby na podreperowanie finansów firmy warto więc wcielić w życie w roku 2022?

Finanse osobiste i firmowe zawsze oddzielnie

Zasada mówiąca o tym, aby nie łączyć ze sobą finansów firmowych i osobistych jest jedną z pierwszych, jakie przyswaja sobie każdy przedsiębiorca. Mimo to, wcielenie jej w życie nie należy do prostych zadań. Często problemy można zresztą przewidzieć jeszcze przed otwarciem własnej działalności. Osoby, które mają problem z opanowaniem domowego budżetu, najprawdopodobniej nie poradzą sobie również z panowaniem nad finansami firmowymi. Na szczęście, nie mamy wcale do czynienia z umiejętnością, której nie da się opanować. Przeciwnie, nauka kontrolowania finansów – osobistych i firmowych – nie jest wcale trudna.

Tu warto podkreślić, że łamanie wspomnianej na wstępie zasady może mieć przynajmniej kilka form. Przeważnie kojarzy się nam z płaceniem z firmowego konta za prywatne zakupy. Równie często przedsiębiorcy maja jednak tendencję do wspierania firmowych inwestycji własnymi oszczędnościami. Takie podejście nie jest wcale mniej niebezpieczne i należy z nim również walczyć. W innym przypadku nigdy nie będzie się miało pewności, jakie pieniądze się właśnie wydaje.

Konto firmowe bardziej pomocne niż sądzimy

Chcąc podreperować firmowe finanse w nowym roku, warto zastanowić się również nad tym, jak prezentuje się konto, na którym takie środki są gromadzone. Staranny wybór konta dla firmy nie tylko oddziela finanse firmowe i prywatne. Często pozwala również na spore oszczędności. Podczas gdy jedne banki pobierają opłaty za każdy przelew oraz wypłatę z bankomatu, inne rezygnują z tych kosztów. Co więcej, potrafią nagradzać to, że klient korzysta z konta systematycznie oraz wykonuje z jego użyciem wielu transakcji.

Ważna pensja przedsiębiorcy

Wielu początkujących przedsiębiorców ma problem z ustaleniem, ile właściwie zarabiają. Może się wydawać, że taka polityka jest dobra dla firmy, bo minimalizuje ryzyko wypłacania dodatkowych pieniędzy. W praktyce z takim scenariuszem mamy jednak do czynienia wyjątkowo rzadko. Znacznie częściej skutkiem przedstawionego tu podejścia jest tendencja do wybierania firmowych pieniędzy zawsze, gdy tylko pojawi się taka potrzeba. Skutki podobnych działań są łatwe do przewidzenia – pojawia się problem z oszacowaniem, jak prezentują się finanse firmy. Skutecznym sposobem na ich poprawienie jest więc określenie wysokości pensji przedsiębiorcy. Oczywiście, kwota ta nie musi obowiązywać przez kolejne lata. Można ją podnosić, gdy sytuacja firmy się stabilizuje.

Czym jest „czysty zysk” ?

Wielu przedsiębiorców przyznaje, że problemy finansowe ich firm dają o sobie znać przede wszystkim wtedy, gdy pojawia się konieczność opłacenia PIT i VAT. Jak to możliwe, że comiesięczne opłaty potrafią tak wstrząsać firmowym budżetem? Winę za taki stan rzeczy ponoszą, niestety, w dużej mierze właśnie przedsiębiorcy, którzy często „zapominają”, że kwota umieszczona na fakturze nie jest ich „czystym zyskiem”. Uporanie się z tym problemem nie jest trudne, wymaga jednak przede wszystkim samodyscypliny ze strony przedsiębiorcy. Najlepszym rozwiązaniem jest cotygodniowe odprowadzanie z faktur tej kwoty, która i tak będzie musiała być przekazana państwu. Jest to rozwiązanie znacznie bezpieczniejsze niż założenie, w myśl którego zobowiązania zostaną pokryte z faktur, które będą opłacane w ostatnim tygodniu konkretnego miesiąca. Nowy rok jest zawsze okazją do wprowadzania pewnych zmian. Dlaczego więc nie uznać go za przełomowy moment w dotychczasowej historii firmy? Jeśli wykorzystamy go do tego, aby pracować nad systematycznością i zdyscyplinowaniem, być może uda nam się nie tylko poprawić firmowe finanse, ale również przyczynić się do tego, że i domowy budżet stanie się bardziej przejrzysty i spójny.

kartki papieru

Nietypowe oszczędności

Sięgając głębiej możemy pokusić się o dodatkowe oszczędności. Zapytacie gdzie? To bardzo proste! Każda firma w swojej działalności w mniejszym bądź większym stopniu wykorzystuje różnorodne urządzenia, w tym urządzenia przeznaczone do drukowania. Kserokopiarki, drukarki potrzebują materiałów eksploatacyjnych. Przeważnie kupujemy materiały oryginalne, ale po co to robić, skoro od wielu lat wiadomo, że można drukować tanio i wydajnie, a przy tym w bardzo dobrej jakości. Kupując zamienniki do drukarek w sklepie internetowym trzeba jednak zwrócić uwagę na ich jakość. Jeżeli sklep ma doświadczenie, posiada szeroki asortyment i cieszy się dobrą opinią wśród klientów, można spokojnie skorzystać z jego usług. Ciekawostką jest, że kupując zamienniki do drukarek to firma produkująca zamiennik zobowiązana jest do udzielenia gwarancji – nawet na urządzenie. Przejmowanie obowiązku serwisowania sprzętu jest częstym zjawiskiem.

Energia elektryczna

Zastanawiasz się czy można oszczędzić na wysokich rachunkach za energię elektryczną? Najprostszym sposobem jest wyłączanie wszelkich urządzeń elektronicznych, gdy opuszczamy firmę. Pamiętaj, że urządzenie które jest wyłączone, ale podłączone do gniazdka może pobierać prąd. W skali roku można bardzo dużo zaoszczędzić, wystarczy tylko nauczyć pracowników lub wyznaczyć jednego z nich, aby po skończonej pracy przeszedł wszystkie piętra i dokonał oględzin i wyłączenia urządzeń, które nie są potrzebne do funkcjonowania w nocnej porze. Oczywiście serwery, zabezpieczenia, alarmy itp. są konieczne i takich elementów nie należy wyłączać. Oszczędności oszczędnościami, wiadomo że we wszystkim należy uwzględnić zdrowy rozsądek.

Inne ciekawe wpisy...