malowanie mebli kuchennych

Czym pomalować meble kuchenne – odnawianie mebli w praktyce

Czy realizacja marzenia o kuchennej metamorfozie jest możliwa jedynie wówczas, gdy zdecydujemy się na generalny remont tego pomieszczenia? Osoby, które nie są zainteresowane aż tak radykalnym rozwiązaniem, powinny wziąć pod uwagę możliwość pomalowania mebli będącą znakomitą alternatywą dla ich wymiany. Zadanie to tylko pozornie jest skomplikowane.

Od czego zacząć?

Malowanie mebli nie jest czynnością skomplikowaną. Jeszcze zanim wybierzemy się na poszukiwanie idealnej farby, powinniśmy jednak zadać sobie pytanie o to, czy fronty, którym chcemy podarować nowe życie, w ogóle się do tego nadają. Może się okazać, że w niektórych miejscach meble będą wypukłe i miękkie. Niestety, jest to dowód na to, że gromadząca się wilgoć przedostała się już do ich wnętrza. W takim wypadku malowanie może już nie pomóc, a znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wymiana całych frontów.

Jeśli nie ma aż tak poważnych uszkodzeń, można zacząć planować pracę. Pierwszym krokiem jest w tym wypadku wybór odpowiedniego koloru. Szczególnie popularne są w tym kontekście jasne odcienie, bo dodatkowo mogą rozświetlić kuchnię, która do tej pory sprawiała wrażenie dość ponurej. Nikt nie sugeruje jednak, aby wybierać przede wszystkim te farby, które cieszą się największą popularnością konsumentów. Jeśli zakup ma być udany, a efekt końcowy satysfakcjonujący warto sięgać przede wszystkim po to, co nam samym podoba się najbardziej. Złota zasada mówi o tym, że najlepszą farbą będzie ta, która pasuje do elementów, z których jesteśmy zadowoleni i których nie mamy zamiaru zmieniać.

W poszukiwaniu dobrej farby

Gdy już wiemy, które meble chcemy pomalować i jaki kolor farby podoba się nam najbardziej, możemy zacząć zastanawiać się również nad tym, na jaki jej rodzaj zwrócić szczególną uwagę. Każdy produkt powinien charakteryzować się wysoką jakością, choć nietrudno domyślić się, że mówienie o farbie idealnej, sprawdzającej się bez względu na okoliczności, jest dość trudne. Przeważnie na pierwszy plan wysuwają się w tym kontekście uniwersalne farby akrylowe sugerowane zarówno osobom malującym meble drewniane, jak u te z okleiną. Farby te są odporne na czynniki zewnętrzne, ich dużym plusem jest jednak również to, że dobrze radzą sobie także z detergentami. Niektóre farby akrylowe są też w stanie w dodatkowy sposób zabezpieczyć meble drewniane podkreślając atuty samego materiału.

Szukając bardziej zaawansowanych rozwiązań warto zainteresować się przede wszystkim farbą kredową. Jest ona szczególnie popularna wśród tych osób, którym zależy na matowym i półmatowym wykończeniu. Sprawdza się świetnie w kuchniach w stylu rustykalnym, choć może być ciekawym rozwiązaniem także w pomieszczeniu nowoczesnym. Farba kredowa jest bezwonna, rozcieńcza się w wodzie, a do tego jej skład jest przyjazny środowisku. Może być używana przez alergików. Osoby, które malują nią meble po raz pierwszy muszą jednak pamiętać o tym, że mają do czynienia z farbą dość gęstą. Przed zakupem dobrze jest też sprawdzić, czy dany typ nie wymaga wykończenia z wykorzystaniem lakieru lub wosku. Zwykle informację na ten temat można znaleźć na opakowaniu.

Inne ciekawe wpisy...